Prof. Rudolf Adler je režisér, scénárista dokumentárních a hraných filmů, autor rozhlasových her, odborných a teoretických studií o dokumentárním filmu a také dlouholetý pedagog FAMU a expert v oblasti filmové výchovy.
Narozen 25. 5. 1941 v Brně. V letech 1960–67 absolvoval FAMU katedru filmové a televizní režie. Od roku 1970 externě spolupracoval s Krátkým filmem Praha, FS Barrandov, televizními studii v Praze, Ostravě Brně a Bratislavě a se studii čs. rozhlasu v Praze a Plzni.
Natočil více než sto filmových a televizních dokumentů, převážně se sociální, etnografickou a portrétní tematikou (Ztišení, Za vojáčka mňa vzali, Pět dopisů Karla Hiršla, Majstr, Podšable ve Strání, Na kus řeči v šalandě, Proč ne – Eliška Junková, Poutník – Josef Koudelka, Na palubě Andromedy, Chevsurové – Tichá genocida, Život mezi erby, Můj Parthenon jsou Holešovice, Krejča Svoboda Faust – Aneb, vás dvou se ptám, Zpěváci zpěvci, Rok na Zelném trhu, Evropané – Josef Svoboda, Masky, šašci, démoni, Mariánek, Znojmo dvojmo, Hastrman Habrman, Helga W – Maluj dokud vidíš, Betlémáři, atd), hrané filmy Střepy pro Evu, Hrom do kapelníka, Chlapská dovolenka a rozhlasové hry U řeky, Ludvík a Václav, Králíček, Vánoční hra. Za filmy a rozhlasové hry získal řadu ocenění na domácích a zahraničních festivalech.
V letech 1993 až 2014 byl vedoucím pedagogem Školy audiovizuální tvorby střediska IMPULS v Hradci Králové (dnes Centrum uměleckých aktivit), vedl třísemestrový kvalifikační kurz pro pracovníky regionálních a místních TV studií s akreditací MŠMT. Pravidelně přednášel pro vysokoškolské pedagogy v rámci Centra pro výzkum vysokého školství MŠMT a studentům filmologie a teatrologie na Filosofické fakultě UP v Olomouci, na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze a na Univerzitě v Hradci Králové.
Je autorem studijních skript FAMU Cesta k filmovému dokumentu a dalších teoretických studií. Od 1998 je docentem, veřejná přednáška „Metamorfózy dokumentárního portrétu“ byla publikována ve Filmu a době č. 1/1999. Roku 2002 byl jmenován vysokoškolským profesorem.
Účastní se práce v porotách a organizačních výborech festivalů a přehlídek. V letech 1990–94 byl vedoucím katedry dokumentární tvorby na FAMU. Pedagogem této katedry a vedoucím realizační dílny je doposud. Prof. Adler je autorem vzdělávacího obsahu předmětu Filmová/ audiovizuální výchova pro základní školy a gymnázia, zařazeného MŠMT do osnov jako doplňkový předmět oboru Umění a kultura.
Jako odborník se účasnil řady pracovních skupin a poradních orgánů a publikoval práce věnované problematice filmové výchovy.
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS)
Základním posláním NIPOS je podpora rozvoje kultury, především rozvoje kulturněspolečenských a tvůrčích aktivit občanů v místech a regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit a k veřejnému užití autorských děl, poskytování informačních služeb a odborných konzultací orgánům a pracovníkům samosprávy.
Jiří Forejt koordinátor výzkumu
forejt@nipos.cz
Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu (ASFAV)
Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu je v současnosti jedinou oborovou organizací svého druhu v České republice a sdružuje neziskové organizace a školy působící v oboru filmové a audiovizuální výchovy, ale také jednotlivce.
Lucie Hlavicová předsedkyně ASFAV
lucie.hlavicova@asociacefav.cz
Pavel Bednařík metodik projektu
pavel.bednarik@asociacefav.cz